Блоги → Перегляд

Геополітична складова видобування сланцевого газу в Україні

Четвер, 10:38, 28.02.13

Рейтинг
2 0
Переглядів
1494

0
0

Енергетична проблема у сучасному світі змушує розвинуті країни все більш активно розвивати власний енергетичний сектор, диверсифікувати джерела видобутку і постачання енергоресурсів. Зважаючи на те, що більшість розвинутих держав не в змозі повністю забезпечити себе власними енергоресурсами, а постачання цих ресурсів з менш розвинутих і нестабільних держав, а також з тих регіонів, де постійно спалахують конфлікти є достатньо небезпечним джерелом задоволення власних енергетичних потреб, змушує розвинуті країни шукати все нові шляхи вирішення цієї проблеми.
В останнє десятиліття швидкими темпами починає розвиватися процес видобутку сланцевого газу. Чільне місце в наукових розробках і впровадженні технологій з видобутку сланцевого газу займає США. Дехто називає сланцевий газ - новою сходинкою в розвитку світової енергетики, а також тим геополітичним фактором, що може суттєво змінити теперішнє співвідношення сил на світовій арені. Перш за все потрібно зазначити,що за допомогою сланцевого газу США вже за 8-10 років зможе повністю відмовитися від імпортних енергоносіїв і самостійно забезпечити себе енергоресурсами [1]. Після США роботи з розвідки і видобутку сланцевого газу активно ведуться у Канаді і Франції. Хоча і в цих країнах американські компанії залучені до робіт з розвідки і видобутку цього ресурсу[2]. Україна володіє одними з найбільших запасів сланцевого газу у світі. За розрахунками вчених вони становлять 7-8 трн. м³[3]. Найбільші запаси сланцевих газів концентруються у Олеській і Юзівській площах.
Якщо подивитися з іншого боку, то роль сланцевого газу не тільки в тому, щоб подолати енергетичну кризу і забезпечити власну енергетичну незалежність,але й у тому, що за допомогою нього може кардинально змінитися розподіл сил на світовій арені, а також значно послабити роль деяких геополітичних гравців. Не дивно, що саме США кидає величезні ресурси на розробку родовищ сланцевого газу і його видобутку, адже коли економічна могутність США на світовій арені починає давати тріщини, а у спину дихають такі потужні суперники, як Китай, Японія, ЄС, саме пошук нових геополітичних впливів є надзвичайно важливим для США. Перш за все видобуток сланцевого газу допоможе значно послабити багатий енергетичними ресурсами Близький Схід, з яким у США довгий час складаються напружені стосунки. По-друге, США за деяких умов впровадження видобутку сланцевого газу в Європі, значно зменшить вплив Росії на ряд європейських країн і погіршить економічну ситуацію у самій країні. І по-третє, якщо ТНК США по видобутку сланцевого газу вдасться підписати вигідні контракти з рядом країн, де є великі запаси сланцевого газу і розпочати там його видобування, то США отримає ще більш значний вплив над рядом держав, особливо над їх енергетичним сектором.
Видобуток сланцевого газу має важливе геополітичне значення і для України. Зовсім недавно американській компанії Chevron вдалося виграти тендер і підписати угоду про розробку родовищ видобуток сланцевого газу з урядом України. На перший погляд, за цими підписаними угодами нічого поганого не криється, адже в Україну поступлять нові інвестиції, а також вдасться зменшити свою залежність від російського газу. Але ознайомившись з цими угодами поближче, стає зрозумілим те, що багато пунктів з цієї угоди містять не зовсім вигідні умови для української сторони. Особливо потрібно зазначити про не зовсім велику частку України від видобутку сланцевого газу, про приватні інтереси окремих українських бізнесменів у цій угоді, а також про відповідальність сторін за екологічні наслідки видобутку сланцевого газу.
Зрозумілою буде і позиція Росії, щодо видобування сланцевого газу. У сьогоднішніх реаліях російська сторона всіма можливими способами тиснутиме на Україну, адже втративши вплив на енергетичний сектор України, Росія значно послабить свої геополітичні амбіції в Східній Європі. І зважаючи на те, що Україна є одним з найбільших споживачів російського газу, українська строна може завдати болючого удару по російській економіці, досягнувши промислового рівня видобутку сланцевого газу в межах власної території. Виходячи з цього, російський уряд буде першим поборювачем ідеї видобутку сланцевого газу в Україні.
Як вже наголошувалося, за допомогою сланцевого газу США зможе значно посилити свій геополітичний вплив. Якщо глянути на географію співпраці США з іншими країнами щодо видобутку сланцевого газу, то потрібно зазначити , що США старається залучити до цього процесу стратегічно важливі держави з точки зору геополітики. У стратегії співпраці США чільне місце займає Центральна і Східна Європа, особливо такі держави, як Польща та Україна. Розуміючи роль цих держав для Росії, як важливих економічних партнерів, а також енергетичну несамостійність цих країн, США впливатиме на те, щоб якнайдальше виштовхати ці країни зі сфери впливу Росії. Крім цього, територія України була постійною ареною боротьби, як у часи Першої, так і Другої світових воєн і як вважає багато геополітиків, саме ця територія є ключем до панування у Європі чи навіть у Євразії. А слова Г.Макіндера: "Хто править Східною Європою, той володіє Серцевиною; хто править Серцевиною, той володіє Світовим Островом; а хто править Світовим Островом, той володіє світом", змушують геополітичних гравців замислитися над впливом на цю територію. Зважаючи на це, США старатиметься якомога міцніше закріпитися у цьому регіоні.
Співпраця України і США у рамках видобутку сланцевого , звичайно, допоможе послабити сфери впливу Росії на Україну. Але не менш важливим є те, наскільки посилить свої впливи США на Україну. І чи Україна, втративши залежність від одної імперії-гіганта, не попаде під вплив іншої імперії-гіганта.
Сьогодні перед Україною стоїть ряд викликів, і тільки зважена геополітика та професійна дипломатія зможуть їх розв'язати. Видобуток сланцевого газу - це тільки далека перспектива, адже щоб вийти на промисловий видобуток сланцевого газу в Україні потрібно, як мінімум 10-15 років[4]. Тому Україні потрібно шукати й інші шляхи отримання енергетичних ресурсів і опиратися на свої сили в подоланні енергетичної залежності. А у своїй геополітичній орієнтації Україні потрібно притримуватися не проросійського чи проамериканського, а проукраїнського напряму.


1. Modern Shale Gas Development in the United States. - National
Energy Technology Laboratory. - Tulsa. - OK.


2. Лукин А.Е. Сланцевый газ и перспективы его добычи в Украине.
Статья 1. Современное состояние проблемы сланцевого газа (в свете опыта освоения его ресурсов в США) // Геологический журнал. - 2010. - № 3. - С. 17-33.

3. Великі глибини - потенційний резерв ресурсів вуглеводневої сировини/Х. І. Улітко, П. С. Голуб, В. М. Солодкий. Матеріали Міжнародної науковотехнічної конференції (Київ 5-6 липня 2007 р.).
С. 73-74

4. Альтернативи газозабезпечення України: скраплений природний газ (СПГ) та нетрадиційний газ (Аналітична доповідь Центру Разумкова)//Націо нальна безпека і оборона, 2011. № 9. С. 8-12.

 

Коментарі

1) Вченим не відомо жодного газородовища яке перестало давати газ.
2) Процес зрідження газу відбувається з добутком тепло- чи електроенергії яка насправді є здебільшого сонячною енергією.
3) Детандерний теплонасос (не плутати з дросельним!) дає змогу використовувати один і той самий газ (наприклад - водень) багаторазово і відмовитись від спалення газу.
4) З одного куба природного газу можна добути декілька кубів водню.
5) Нафта походить з природного газу.
6) Газ (як і всі мінерали) має біо-метано-генне походження.
7) Всесвіт складається з Водню.
- не знаючи цього, не слід сідати за написання матеріалів про енергетику і газ.
+2

2. В цьому процесі передбачене попереднє стискання газу? Які при цьому енергозатрати? Чи мається на увазі зрідження газу, що поступає під тиском з родовища?
3. Цікаво поглянути на автомобіль, локомотив, літак, корабель з детандерним теплонасосом яко двигуном. На крайняк електрогенератор.
0

2. В активних турбодетандерах тиск на вході і виході однаковий. В реактивних турбодетандерах тиск на вході більший ніж на виході, тому треба стискати або встановлювати на виході компресор-ексгаустер чи щось типу цього. "Затрати" на стискання виділяються на валу детандера як і у всіх інших теплових двигунах (карбюраторних, дизелях, роторних).
3. Буде все те саме що й в новеллі Карела Чапека "Черт". Повірте..
У США і України є дуже багато схожого.
Як і в США, в Україні приховали від громадськості з мілітарною (а насправді - з комерційно-політичною) найпотужніші газородовища. Маскування газородовищ під "сховища" має і негативні наслідки. Отже "сланцева епопея" дозволить також "під шумок" легалізувати раніш приховані родовища в яких, нібито, "закінчився" газ. В Україні це перш за все Дашавське і Шебелінське газові родовища - найпотужніші в Європі.
Василь Wasyl 12:08
Цікаво поглянути на автомобіль, локомотив, літак, корабель з детандерним теплонасосом яко двигуном. На крайняк електрогенератор.
=============
http://www.pergam-club.ru/book/2599
таке саме буде і турбодетандерами )))
Ви ж, пане Василю, коли йдете мимо львівського заводу "Азот", то не дивуєтесь градирнею?
Вам не дивно чого це з цієї градирні цілодобово і круглий рік валить тепло і пара? Адже енергія заводського копресора явно менша від тої енергії, яку вивергає градирня..

Вас ніколи не дивувало в дитинстві, чому камінь можна нагріти в руці, а жабу - ні? )
Видобуток газу залежить від кількості карбону(вуглецю) в сланцевих глинах. Для каталізу метаногенності, в карбонові породи вводять воду. Біохімічна формула утворення газу:
С + 2Н2О → СН4 (+ О2 на потреби метаногенної бактерії).
Отже на одну молекулу отриманого газу (з одної молекули карбону) необхідно закачати дві молекули води. При цьому застосовується геотермальна енергія бо в цілому дана біохімічна реакція є ендотермічна.
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.